Samarqand yangiliklari
Samarqand aeroportida ayollarni Turkiyaga jinsiy ekspluatatsiya uchun olib chiqishga urinish to‘xtatildi
0:00
Toshkent viloyati IIV Bosh boshqarmasi va MDX xodimlari tomonidan tashkil etilgan jinoyatchilikka qarshi operativ-profilaktika tadbirlari davomida odam savdosi bilan bog‘liq jinoyat aniqlandi. Bu haqda UzNews axborot agentligi Toshkent viloyati IIV Bosh boshqarmasi matbuot xizmatining xabariga tayanib ma’lum qildi.
Xususan, Samarqand xalqaro aeroportida fohishalik bilan shug‘ullanish maqsadida Turkiyaga ketayotgan 22 va 36 yoshli Toshkent viloyati aholisi ayollar qo‘lga olindi.
Ularning aviabiletlari va boshqa xarajatlarini hozirda Turkiyada yashovchi 41 yoshli O‘zbekiston fuqarosi to‘lagani aniqlandi.
Ushbu holat bo‘yicha unga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 135-moddasi (Odam savdosi) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan va tergov olib borilmoqda.

10:58, 14 февраля 2026 г
During operational and preventive measures to combat organized crime, conducted by the staff of the Main Department of Internal Affairs (GUVD) of the Tashkent region and the State Security Service (USGB), a crime related to human trafficking was uncovered. This was reported by UzNews citing a statement from the press service of the GUVD of the Tashkent region.
In particular, at the Samarkand International Airport, two female residents of the Tashkent region, aged 22 and 36, were detained while heading to Turkey with the intention of engaging in prostitution.
It was established that their plane tickets and other expenses were paid for by a 41-year-old citizen of Uzbekistan, who is currently in Turkey.
A criminal case has been initiated against her under Article 135 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan (Human Trafficking), and an investigation is underway.